ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ПРАЦІВНИКІВ ХІМІЧНИХ ТА НАФТОХІМІЧНИХ ГАЛУЗЕЙ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
ПРЕЗИДІЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ ПРОФСПІЛКИ
ПОСТАНОВА

24 вересня 2008 р. N-П-11-1
Про виконання галузевих угод між Міністерством промислової політики України, Союзом хіміків України, Міністерством палива та енергетики України, Міністерством охорони здоров`я України, Об`єднанням організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України та Центральною Радою профспілки працівників хімічної та нафтохімічної промисловості за перше півріччя 2008 року

Заслухавши й обговоривши інформацію заступника голови ЦР профспілки Мицька М.В. про виконання галузевих угод за перше півріччя 2008 року Президія ЦР профспілки відзначає, що галузеві угоди усе більше впливають на вирішення соціально-трудових відносин у сверах виробництва, заробітної плати, зайнятості через колективні договори, які діють на 283 підприємствах, що становить 98,0% від загальної кількості підприємств. Чисельність працівників охоплених колдоговорами становить 99,6%. Зазначені показники є найкращими порівняно з попередніми роками. При цьому на більшості підприємств покращився зміст колективних договорів, підвищилась їх спрямованість на економічний і соціальний захист працівників.

Успішна робота підприємств галузей промисловості (крім нафтопереробної) створила передумови для виконання зобов”язань галузевих угод. Так, протягом першого півріччя в усіх галузях промисловості збільшився розмір середньомісячної заробітної плати.

Активізувалась робота щодо реалізації на підприємствах, в установах і організаціях підвищених договірних гарантій з оплати праці (тарифної ставки робітника першого розряду з нормальними умовами праці). За звітними даними обласних рад профспілки майже на 20% збільшилась кількість підприємств, які реалізували норми галузевих угод стосовно тарифної ставки першого розряду.

А такі підприємства як: Лисичанський ЗАТ “Линік”, ВАТ “Лисичанськнафтопродукт”, ЗАТ “Сєвєродонецьке об”єднання Азот”, “Орхім”, Дніпропетровське ТОВ “Український завод СКГШ”, ВАТ “Лінде ГАЗ України”, ВАТ “Київмедпрепарат”, ЗАТ НВЦ “Борщагівський хімфармзавод”, ВАТ “Укрнафтохімпром”, ЗАТ “Укртатнафта”, та інші встановили мінімальні гарантії в оплаті праці на рівні що перевищує прожитковий мінімум в 1,5-2 рази, що свідчить про високу соціальну відповідальність роботодавців названих підприємств та принципову позицію голів профкомів.

Зменшилась також кількість підприємств, які встановили тариф першого розряду нижче ніж передбачено галузевими угодами. В той же час збільшилась кількість тих, які визначили мінімальні гарантії на рівні мінімальної заробітної плати встановленої державою. І що, найбільш прикро, що серед них залишається одне з кращих підприємств хімічного виробництва ВАТ “Концерн Стирол”. При цьому середня заробітна плата на цьому підприємстві складає 2529 грн.

Незначний прогрес з ліквідацією заборгованості із виплати заробітної плати спостерігається на підприємствах хімічного виробництва, на яких сума боргу за 6 місяців зменшилась на 2,4 млн.грн. Разом з тим вона значно збільшилась на підприємствах медичної промисловості, де головним боржником є Одеське хіміко-фармацевтичне підприємство “Біостимулятор”(3,5 млн.грн.), яке знаходиться у сфері діяльності Міністерства охорони здоров`я України.

Залишається актуальним питання ліквідації заборгованості як і раніше, працівникам підприємств:ДП “Первомайський Хімпром” (8,0 млн.грн.), ВАТ АК “Свема” (3,1 млн. грн.), ВАТ “Лисичанський завод ГТВ (5,8 млн.грн.)”, Бердянське ДП “Скловолокно” (2,8 млн.грн.), ВАТ “Новороздільський завод складних мінеральних добрив”(1,3 млн.грн.), ВАТ “Галол”(1,2 млн. грн.), щодо яких реалізується процедура відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та ліквідації.

Перше півріччя характеризується зменшенням обсягів вимушеної неповної зайнятості та підвищення ефективного використання робочого часу.

На 12% знижено нещасних випадків. На 1.07.08 р. зареєстровано 66 таких випадків проти 75- відповідного періоду 2007 року.

Разом з тим не на всіх підприємствах удалося реалізувати досягнені домовленості галузевих угод, особливо з питань оплати праці. Залишається значною кількість підприємств де тариф першого розряду не відповідає рівню галузевих угод. Актуальним є питання ліквідації заборгованості із виплати заробітної плати. Спостерігається подальше зменшення чисельності працюючих.

Низькими залишаються витрати на оплату праці в операційних витратах з реалізованої продукції. Не досягнуто належного впливу на стан умов праці та її безпеки.

Незважаючи на значну проведену роботу профспілковими органами всіх рівнів щодо здійснення контролю за виконанням галузевих угод та колективних договорів, в сучасних умовах вона є недостатньою і малоефективною.

З метою посилення позиції профспілки на виконання галузевих угод за 2008 рік в повному обсязі

Президія ЦР профспілки ПОСТАНОВЛЯЄ:

  1. Узяти до відома інформацію заступника голови ЦР профспілки Мицька М.В. про виконання галузевих угод за перше півріччя 2008 року (довідка додається).
  2. Визнати, що галузеві угоди усе більше впливають на вирішення соціально-трудових відносин у сферах виробництва, заробітної плати, ефективної зайнятості через колективні договори, які діють майже на всіх галузевих підприємствах .
  3. Разом з тим зазначити, що не на всіх підприємствах удалось реалізувати досягнені домовленості галузевих угод з введення мінімальних гарантій з оплати праці, ліквідації заборгованості з виплати заробітної плати, збільшення витрат на оплату праці в операційних витратах з реалізованої продукції.

    Не досягнуто належного впливу на продуктивну зайнятість працівників, на стан умов праці та її безпеки.

  4. Головам обласних, Кримської республіканської, Київської міської рад профспілки взяти під постійний контроль виконання галузевих угод та інформувати профспілковий актив підприємств щодо соціально-економічного захисту працівників особливо в сфері оплати праці.
  5. Підготувати і до 1.01.09 року направити на нашу адресу проблеми, які вимагають вирішення у відповідних органах влади а також пропозиції для їх подолання.

  6. Головам профспілкових комітетів підприємств на яких тариф першого розряду не відповідає рівню галузевих угод:
  7. - вимагати від роботодавців (власників) правдивої інформації щодо фінансового положення підприємства;
    - при відсутності причин, які заважають запровадженню договірних норм з оплати праці оперативно ініціювати внесення змін щодо мінімальних гарантій в оплаті праці визначених галузевими угодами;
    - у разі зволікання роботодавцем запровадження гарантій галузевих угод звертатися до Територіальної державної інспекції праці з вимогою про притягнення такого роботодавця до відповідальності.

  8. Роботодавцям (власникам) і профспілковим комітетам:
    - вжити необхідні заходи з підвищення ефективності виробництва та конкурентоздатності продукції;
    - забезпечити виконання всіх зобов`язань галузевих угод і, на цій основі, значно підняти рівень доходів працівників адекватно підвищенню цін і тарифів;
    - збільшити частку витрат на оплату праці в собівартості продукції;
    - забезпечити здорові і безпечні умови праці, а профспілковим комітетам посилити вплив на стан безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
  9. Міністерству промислової політики України, Фонду державного майна України підвищити ефективність заходів щодо ліквідації боргів на вищезазначених підприємствах, що перебувають у сфері їх діяльності та визначити перспективу їх роботи.
  10. Центральній Раді профспілки звернутися до:
    -Кабінету Міністрів України щодо вирішення питання подальшої діяльності ВАТ “Галол”, яке знаходиться з 2001 р. в стадії процедур з банкрутства;
    - Фонду державного майна України щодо прояснення ситуації з продажом акцій ВАТ “Новороздільський завод складних мінеральних добрив”, яке розпорядженням КМУ від 22.02.08 р. N 367-р включено до переліку об`єктів, пакети акцій якого підлягають продажу у 2008 році;
    - ініціювати з 1 жовтня ц.р. початок переговорів з Міністерством палива та енергетики України щодо укладення Галузевої угоди на новий термін.
  11. Контроль за виконанням даної постанови покласти на заступника голови ЦР профспілки М.В.Мицька.

Голова ЦР профспілки В.С.Мойсюк